2025. április 22-én, egy nappal Ferenc pápa halála után, az Olasz Nagypáholy hivatalos gyászbeszédet tett közzé a honlapján, amelyben tiszteleg a néhai argentin pápa előtt. A dicséret nem is lehetett volna áradóbb, ünnepelve azt az embert, akinek munkássága oly jól egybeesett a szabadkőműves célokkal: „Testvériségünk tisztelettel adózik Ferenc pápa látásmódja előtt, akinek munkásságát a szabadkőművesség alapelveivel való mély rezonancia jellemzi”.
A túláradó dicséret folytatódik:
• A Fratelli tutti-ért, amelyet a Nagypáholy a Szabadság, Egyenlőség és Testvériség szabadkőműves hármasát, a francia forradalom hírhedt jelszavát ünneplő kiáltványnak tekint;
• A látásmódjáért, amely oly teljes mértékben rezonál „a szabadkőművesség elveivel”;
• A befogadásért, a toleranciáért, a gondolatszabadságért végzett munkájáért, „az Olasz Nagypáholy által követett tervvel való azonosulásáért”;
• A kétségek, a kérdezés és a párbeszédre való nyitottságra hajló szelleméért.
Luciano Romoli nagymester, akinek az aláírása szerepel a dokumentumon, Ferenc pontifikátusát a szabadkőművesek „Belső Templomának” építéséhez hasonlítja, egy olyan templomhoz, amelyben nincs oltár, szentségek és Megváltó, de van „szolidaritás, tolerancia és ellenállás a gyűlölettel szemben”.
Az Egyház több mint két évszázada következetesen elítéli a szabadkőművességet enciklikákban, dekrétumokban, apostoli levelekben és fegyelmi dokumentumokban. XII. Kelemen, VIII. Pius, XVI. Gergely, IX. Pius, XIII. Leó, Szent X. Pius, XV. Benedek, XI. Pius és XII. Pius mind-mind a katolikus hit és a szabadkőműves elvek radikális összeegyeztethetetlenségére figyelmeztettek. És most, 2025-ben a Nagypáholy egy pápát ünnepel a sajátjaként. További magyarázat nélkül is láthatjuk, hogy a Zsinati Egyház inkább megfelel a szabadkőművességnek, mint a katolicizmusnak...
Az alábbiakban az Olasz Nagypáholy hivatalos bejegyzésének a fordítását láthatjuk kékkel (eredeti kiemelésekkel); az olvasó kedvéért a kék szöveg után az eredeti szöveg fénymásolatát is közöljük.
Ferenc, a „legkisebbek” pápája
Róma, 2025. április 22.
Az Ősi, Szabad, Elfogadott Szabadkőművesek Olasz Nagypáholya csatlakozik az egyetemes gyászhoz Ferenc pápa elhunyta miatt, aki tanításával és életével megtestesítette a testvériség, az alázat és az egész bolygóra kiterjedő humanizmus keresésének értékeit. A „világ végéről” érkezve Jorge Maria Bergoglio tudta, hogyan kell megváltoztatni az Egyházat, és a mai történelembe átültetni Assziszi Szent Ferenc forradalmi tanítását .
A gyász e pillanatában Közösségünk tisztelegni kíván Ferenc pápa előrelátása előtt, akinek munkásságát a szabadkőművesség alapelveivel való mély rezonancia jellemzi: a személy központi szerepe, minden egyes ember méltóságának tisztelete, a szolidáris közösség építése, a közjóra való törekvés. Fratelli tutti című enciklikája egy kiáltvány. A szabadság, egyenlőség és testvériség a szabadkőművesség hármas értékrendje. A megosztottság, az ideológiák, a csak egyféle gondolkodás legyőzése a különbségek gazdagságának felismerése és a sokféleségben egyesült emberiség építése érdekében - ezt akarta Ferenc lelkesen, és ugyanezt a tervet követi az Olaszországi Nagypáholy is.
Ferenc pápa tudta, hogyan kell összekapcsolni a hitet és az értelmet, az emberi tapasztalat egymást kiegészítő dimenzióit, megújítva a „credo ut intelligam” [hiszek, hogy megértsem] Anselmi [Caterbury-i Szent Anselm] elvét. Egy olyan hit, amely képes a kérdezésre, a kétely és a párbeszéd befogadására, amit a szabadkőműves beavatási módszerben is megtalálunk, amely a dogmáktól mentes úton alapul, és amelyet az igazság szüntelen keresése támaszt alá.
Ferenc pontifikátusa a legkisebbeket helyezte a középpontba, a bolygó gondozásával és az emberi méltóságon alapuló fejlődési etikával együtt. Ez is megtalálható a „Belső Templom” szabadkőműves felépítésében, amely a tolerancián, a szolidaritáson és a gyűlölettel és tudatlansággal szembeni ellenálláson alapul, és mély megfelelésre talál Bergoglio lelkipásztori munkájában, aki „szelíd forradalmával” megmutatta, hogy az alázat és a párbeszéd a hiteles erő eszköze. A „Ferenc-gazdaság” és a „közös otthon” víziója nyomán a szabadkőművesség támogatja a fenntartható, igazságos és támogató jövő iránti elkötelezettséget.
Ebben a súlyos kritikus időszakban az Olasz Nagypáholy egységesnek tartja magát Ferenc pápa felhívásával, amely a „planetáris lelkiismeretre” szólít fel, és amely az emberiséget sorsközösségként ismeri el. Azzal tisztelgünk emléke előtt, hogy továbbra is a korlátok etikájáért, a mások iránti tiszteletért és a szolidaritáson, a gondolatszabadságon és az egyetemes testvériségen alapuló Templom felépítéséért dolgozunk.
Luciano Romoli
Az ALAM olaszországi nagypáholyának nagymestere
Róma, 2025. április 22.
Az ALAM Olasz Nagypáholynak Ferenc pápa emlékére kiadott közleménye
forrás: https://traditioninaction.org/ProgressivistDoc/A_202_Berg.html